text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Elevii liceului nostrum au reprezentat județul Neamț la două etape naționale!

În perioada 2-5 iunie 2018, a avut loc la Galați etapa națională a concursului „Cultură și civilizație în România ”. Echipajul format din Flueraș Patricia-clasa a XII-a A, Iaută Paul- clasa a XI-a A; Sîrbu Diana – clasa a XI-a D au reprezentat județul Neamț pentru a XI-a oară consecutiv. Tema aleasă de ei a fost una inedită și s-a încadrat în tematica Centenarului Unirii: „Un reper în cultura și știința nemțeană – familia Vorel.” Prezentarea lor a fost foarte apreciată la nivel național reușind să obțină locul V și un  premiu special. Sperăm să dea dovadă de perseverență și anul următor și să reprezinte din nou județul.

În perioada 13 – 16 iulie 2018, la Botoșani a avut loc etapa națională a concursului „Memoria Holocaustului.” Liceul nostru s-a calificat pentru prima dată la etapa națională a acestui concurs. Onoarea de a reprezenta atât liceul cât și județul i-a revenit Medeei Topliceanu de la clasa a XI-a A. Ea a reușit să obțină un rezultat bun chiar dacă nu s-a aflat printre câștigători. Îi mulțumim pentru implicare și seriozitate!

poza galati

Comments are closed.