Uncategorized

Regalitatea a fost sărbătorită și la Bicaz!

Unul dintre evenimentele importante din cadrul Zilelor Orașului Bicaz a fost cel dedicat monarhiei românești. Evenimentul a fost găzduit de Casa de Cultură Bicaz, sâmbătă, 29 Octombrie 2016. La această activitate au participat oaspeți de seamă: Romeo Furtună care ne-a sprijinit și în documentarea pentru proiectul dedicat fotografului Adolph Chevallier, oficialitățile orașului, profesori și elevi. Doamna profesoară Geta Vasilache a pregătit un program artistic cu elevii de la gimnaziu și liceu. Cu această ocazie, pictorița Camelia Frânculescu a prezentat o expoziție cu picturi ale reginei Maria și ale membrilor familiei regale românești. Unul dintre tablouri care îl reprezintă pe regele Carol I a fost donat liceului nostru. Îi mulțumim pe această cale!

În încheiere, elevii clubului nostru, Sîrbu Daniel, Paleu Raluca și Flueraș Patricia au prezentat proiectul „Tradiții și valori culturale ale Văii Muntelui imortalizate în arta fotografică a lui Adolph Chevallier”.4

5

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *