Uncategorized

Securitatea-instrument al dictaturii

Consiliul Național pentru studierea  Arhivelor Securității a pus la dispoziția Muzeului de Istorie Piatra Neamț o expoziție care cuprinde o colecție de documente ale securității din perioada regimului comunist. 15 elevi ai clubului nostru de la clasele a IX-a A, IX E, XI A, XI D, XII D au vizitat această expoziție, vineri  14 februarie. D-na muzeograf, Mihaela Verzea  le-a făcut elevilor o prezentare a expoziției. Apoi vizitatorii au vizionat un film documentar realizat de C.N.S.A.S.:”Supravegheat de securitate in anii ’70-‘80”, in regia lui Nicolae Mărgineanu. Elevii au fost impresionați atât de expoziție cât mai ales de filmul documentar. La final, aceștia au avut ocazia să-l cunoască pe Grigore Caraza, un supraviețuitor al închisorilor comuniste.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *