Uncategorized

”Hora Unirii La Bicaz”

Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită pe 24 ianuarie printr-o manifestare comemorativă organizată în comun de către cele trei unități de învățământ din Bicaz: liceu și cele două școli generale. Locul de desfășurare a fost Monumentul Eroilor situat în vecinătatea Clubului Cimentiștilor. Cele care au prezentat semnificația istorică a actului de la 24 ianuarie au fost elevele de la clasa a XI-a D: Grasu Sînziana, Vereș Ștefana și Gherasim Cristina. Lor li s-a adăugat prezentarea de excepție a domnului profesor Dragomir Oprea. Programul artistic a fost pregătit de doamna Geta Vasilache, iar suportul tehnic a fost asigurat de domnul Petruț Popovici. La manifestări au participat domnul primar Nicolae Sălăgean, domnii directori, profesori din toate cele trei școli, domnul Ion Asavei, directorul Bibliotecii Orășenești, doamna Viorica Nistor de la Muzeul de Istorie din Bicaz. La sfârșitul activității toți participanții, inclusiv elevii, s-au prins în simbolica Horă a Unirii.
Îi mulțumim pe această cale elevului Costin Angelo pentru drapelul tricolor realizat de el și colegii de la XII D, pe care l-a donat clubului nostru.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *