Uncategorized

“ Hai să dăm mână cu mână cei cu inima română! ”

De ziua Unirii Principatelor, clubul nostru împreuna cu elevi ai clubului Cronos  au participat la mai multe activități dedicate acestui eveniment. Mai multe clase atât de la Școala nr.1 Bicaz cât și de la Liceul Teoretic Bicaz însoțiți de profesori au participat la un marș dedicat acestui eveniment care a început la Primăria Orașului și s-a sfârșit la Casa de Cultură. La Casa de Cultură s-au susținut mai multe comunicări științifice atât de către elevi ( Grasu Sînziana, Vereș Ștefana ) cât și de către personalități locale ( domnul profesor Dragomir Oprea, doamna muzeograf Viorica Nistor, domnul primar Nicolae Sălăgean ).Doamna Vasilache Geta a susținut un program artistic, iar eleva  Diana Sîrbu din clasa a VI-a a rostit poezia Cuza Vodă de Vasile Alecsandri. Evenimentul s-a încheiat cu o “Horă a Unirii ”.

Pentru a sublinia cei 155 de ani de la ” Unirea Cea Mică ”, în sala CDI a liceului a fost organizată o expoziție de carte, dar și de desene si colaje ale elevilor. O parte dintre ele au fost duse de către doamna bibliotecară Raluca Țăranu într-o sală de expoziție la Casa Corbului Didactic Piatra Neamț.

Mulțumim pe această cale elevilor și profesorilor participanți, dar și Poliției Locale pentru sprijinul acordat în timpul marșului.

1011634_639013716133844_944323054_n

1235320_639017502800132_126908400_n

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *