Uncategorized

Elevii clubului nostru au onorat și anul acesta invitația domnului Asavei de a participa la Nocturna Bibliotecilor!

Nocturna Bibliotecilor a fost şi în acest an şcolar un eveniment căruia elevii Liceului Carol I i-au acordat toată atenţia cuvenită.

Liceenii şi-au făcut simţită prezenţa printr-un proiect tematic ce a presupus un dialog între dascăli şi elevi, incluzând mai multe domenii de studiu , în a căror pregătire s-au implicat profesorii: Roxana Dumitraşcu, Mihaela Apetroei, Gianina Hreniuc, Sîrbu Xenia, Mihai Apopei şi Carmen Constantin.

Astfel, publicul bicăjean a urmărit o secvenţă demonstrativă de acordare a primului ajutor prin intermediul Sanitarilor pricepuţi, coordonaţi de d-na prof. Dumitraşcu Roxana, dar şi prezentarea tematicii de la concursul Cultură şi civilizaţie- Pomelnicul Mănăstirii Bistriţa, o altfel de istorie a Moldovei”, activitate coordonată de către domnii prof. Sîrbu Xenia şi Apopei Mihai.   Elevii au reușit să capteze atenția prin prezentarea unei „altfel de istorii” a Moldovei din sec. XV-XIX.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.