Uncategorized

Discursul Președintei Comisiei Europene a captat atenția tinerilor

Astăzi, 16 septembrie 2020, este o zi importantă în calendarul întregii Uniuni Europene, pentru că președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, rostește primul său discurs despre starea Uniunii Europene, un prilej de bilanț și prezentare a unui nou parcurs pentru construcția europeană.

Europe Direct Nord-Est a marcat momentul printr-o vizionare în direct a discursului, în mediul online, împreună cu tineri din orașul Bicaz, județul Neamț. Elevii clubului nostru au fost invitați de doamna Alexandra Albu de la ADR Piatra Neamț sa vizioneze aceasta sedință și sa-și expună propriile opinii.

Vizionarea discursului SOTEU de către tineri prin intermediul Google Classroom, a fost o pregătire binevenită pentru ora de istorie, în cadrul căreia se vor relua și discuta ideile principale. Pentru moment, împărtășim impresiile și observațiile la cald ale tinerilor de 17-18 ani și ale doamnei Sîrbu, profesor de istorie la Liceul „Carol I” Bicaz:

„După o perioadă grea prin care a trecut atât Uniunea Europeană, cât și întreaga lume, perioadă cauzată de pandemia de Coronavirus, a fost necesar un discurs optimist care să ne dea speranță, aspirații spre viitor și să trezească spiritul de unitate între popoarele Uniunii Europene. Viitorul Uniunii Europene presupune digitalizarea, încetinirea încălzirii globale, trecerea la energie verde, dezvoltarea zonelor rurale, pentru a nu mai exista diferențe între rural și urban, unitate și evoluție!” – Codruț Oniga

„O gândire precisă, clară și concretă, din partea doamnei președinte. Aceste idei pot face ca Europa sa treacă la alt nivel din toate punctele de vedere.” – Alexandra Chindea

„La discursul pe care l-am urmărit, mi-au captat atenția următoarele idei: investiția în energii regenerabile și interesul deosebit pentru combaterea poluării prin implementarea energiei verzi și a noilor construcții cu un consum energetic minim.”-  Anamaria Irimia

„Din discursul urmărit, atenția mea s-a îndreptat către ideea de combatere a rasismului. Sunt de părere că fiecare om, indiferent de religie sau nuanța pielii, are aceleași drepturi; totodată, rasismul, este o instigare la ură. Eliminarea rasismului și a discriminării între oameni poate contribui la o Uniune Europeană mai bună.” – Ana Găleanu

„Acest discurs m-a impresionat foarte mult prin ideile inovatoare care pun accent pe modernizarea Europei.” –  Sorina Ciucanu

„Din acest discurs, lucrul care mi-a atras atenția cel mai mult este lupta pentru legalizarea căsătoriilor dintre persoane de același sex și lupta împotriva homofobiei.” – Antonio Drăgușanu

„Discursul m-a impresionat în primă instanță datorită conținutului ce face referire la dorința de modernizare și schimbare în mai bine a Uniunii Europene, prin implementarea și dezvoltarea tehnologiei, cât și a principiilor de folosire a energiei verzi și durabile, dar și dezvoltarea zonelor rurale, în dorința de a nu mai exista contraste între această zonă și cea urbană. Totodată, acest discurs a avut o aură de optimism, care, în acestă perioadă „virusată”, ne-a făcut să fim mai liniștiți și mai optimiști în ceea ce privește viitorul.”  Bianca Iauta

„Din acest discurs, lucrul care mi-a atras atenția cel mai mult este lupta pentru combaterea cancerului și faptul că mulți tineri din Italia nu au loc de muncă.” – Petronela Negustor

„Discursul e aplicat, practic, nu ca la politicienii noștri. M-au impresionat transparența, aplicabilitatea, coerența discursului. S-au prezentat direcții clare de lucru, scopuri comune, parteneriate. S-a pus accent pe cooperare în rezolvarea tuturor problemelor globale. Nu plictisește! Tot timpul dă exemple concrete. Pune accent pe tineri- next generation. Direcții clare – sănătate, digitalizare, infrastructură, combaterea poluării.” – profesor de istorie, Xenia Sîrbu

Le mulțumim pentru implicare tinerilor noștri prieteni, ghidați de doamna profesoară, Xenia Sîrbu, și așteptăm rezultatele discuțiilor de la ora de istorie, pentru a putea împărtăși cu publicul nostru punctul de vedere al generației tinere. Întâmplător, prima temă pe care o vor aborda la ora de istorie este Uniunea Europeană – cu atât mai potrivită a fost aplicația practică de astăzi, vizionarea discursului privind starea Uniunii, rostit în fața Parlamentului European și în fața cetățenilor europeni, de către Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, la un an de la preluarea mandatului   – a afirmat la final d-na Alexandra Albu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *