Uncategorized

„Basarabia – pământ românesc”

Sub acest slogan la Casa de Cultură a orașului Bicaz s-a desfășurat activitatea dedicată Centenarului unirii Basarabiei cu România, pe 26 martie 2018. Activitatea s-a desfășurat în parteneriat cu Primăria orașului Bicaz, Școala nr. 1 Bicaz, Biblioteca „Mihai Eminescu” și Asociația Culturală „Valea Muntelui”. Datorită Asociației „Valea Muntelui” reprezentată de preotul Popa Mihail am avut invitați de onoare din Basarabia – o delegație de preoți în frunte cu PreaSfințitul Părinte Antonie de Orhei, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului. La eveniment au participat și alți invitați de seamă care au subliniat importanța istorică a acestei zile: d-na director adjunct Mihaela Verzea de la Muzeul de Istorie Piatra Neamț, d-l Gheorghe Radu care a lansat o carte dedicată Basarabiei, dar și d-l profesor Dragomir Oprea. Tot în cadrul acestei activități au fost premiați cei 11 elevi basarabeni care învață la liceul nostru. Aceștia au pregătit la rândul lor un emoționant moment artistic. Evenimentul s-a încheiat cu un spectacol artistic pregătit de d-na profesoară Geta Vasilache și de Ansamblului Folcloric al liceului „Floare de colț” coordonat de d-l Petruț Popovici.

Mulțumim tuturor organizatorilor și participanților la eveniment!

5555

6666

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *