Uncategorized

„Balul istoric” de la Roman Vodă

Doi elevi ai clubului de istorie „Carol I”au participat la
„Balul istoric” de la Roman Vodă

Vineri, 11 februarie 2011, doi elevi ai clubului nostru au participat la Balul istoric organizat de Colegiul Roman Vodă. Invitaţia a fost făcută de domnul profesor Ovidiu Albert şi de membrii clubului de istorie „Muşatinii.” Balul a fost găzduit de hotelul Mariko Inn, iar spaţiul pus la dispoziţie ne-a dus cu gândul la serile de bal din epoca medievală a cavalerilor şi prinţeselor. Toţi elevii participanţi au avut de prezentat în aproximativ 10 minute o personalitate istorică. Elevii noştri – Aanei Lucian şi Comoniţă Corina au prezentat două personalităţi istorice româneşti – Ion C. Brătianu şi fiica acestuia Sabina Cantacuzino. La sfârşit aceştia ne-au purtat pe ritmuri de vals vienez în vremurile sec. XIX. Toţi elevii participanţi au purtat costume de epocă. Le mulţumim pe această cale Muşatinilor care ne-au adresat invitaţia şi domnului profesor Albert Ovidiu.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *