text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Ziua Veteranilor la Bicaz

Această zi deosebită a fost sărbătorită și la Bicaz de către membrii clubului nostru. La această manifestare a participat și domnul primar Nicolae Sălăgean, dar și veterani care au luptat în cel de-al doilea război mondial. Pentru a-i omagia pe veteranii noștri, elevul Aanei Lucian a ținut un discurs, iar alți elevi au susținut un program artistic cu cântece și poezii patriotice. Poezii patriotice au fost recitate de elevele Domnica Budur și Ștefana Vereș. Pentru pregătirea muzicală a elevilor îi mulțumim doamnei profesoare Geta Vasilache. Manifestarea a avut loc la Muzeul de istorie din Bicaz.

 

 

 

29144533

 

 

Comments are closed.