text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Securitatea-instrument al dictaturii

Consiliul Național pentru studierea  Arhivelor Securității a pus la dispoziția Muzeului de Istorie Piatra Neamț o expoziție care cuprinde o colecție de documente ale securității din perioada regimului comunist. 15 elevi ai clubului nostru de la clasele a IX-a A, IX E, XI A, XI D, XII D au vizitat această expoziție, vineri  14 februarie. D-na muzeograf, Mihaela Verzea  le-a făcut elevilor o prezentare a expoziției. Apoi vizitatorii au vizionat un film documentar realizat de C.N.S.A.S.:”Supravegheat de securitate in anii ’70-‘80”, in regia lui Nicolae Mărgineanu. Elevii au fost impresionați atât de expoziție cât mai ales de filmul documentar. La final, aceștia au avut ocazia să-l cunoască pe Grigore Caraza, un supraviețuitor al închisorilor comuniste.

Comments are closed.