text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

“Săptămâna altfel la Bicaz”

Luni, 1 Aprilie, o parte dintre elevii clubului au participat la o manifestaţie culturala organizată la Muzeul de Istorie Bicaz dedicată celei care a fost “doamna acuarelei româneşti “-Iulia Hălăucescu. În deschidere a fost ţinut un discurs de către doamna Viorica Nistor ce a cuprins date autobiografice despre marea pictoriţă.

Elevele de la clasa a IX a D: Andra Cheler, Raluca Scurtu şi Brînduşa Dobre au realizat o prezentare PowerPoint şi un colaj referitoare la activitatea pictoriţei nemţene.  Publicul a fost format din cetăţeni ai oraşului, dar şi elevi de la liceul nostru şi Şcoala nr.1.

 

 

 

Comments are closed.