text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Regalitatea a fost sărbătorită și la Bicaz!

Unul dintre evenimentele importante din cadrul Zilelor Orașului Bicaz a fost cel dedicat monarhiei românești. Evenimentul a fost găzduit de Casa de Cultură Bicaz, sâmbătă, 29 Octombrie 2016. La această activitate au participat oaspeți de seamă: Romeo Furtună care ne-a sprijinit și în documentarea pentru proiectul dedicat fotografului Adolph Chevallier, oficialitățile orașului, profesori și elevi. Doamna profesoară Geta Vasilache a pregătit un program artistic cu elevii de la gimnaziu și liceu. Cu această ocazie, pictorița Camelia Frânculescu a prezentat o expoziție cu picturi ale reginei Maria și ale membrilor familiei regale românești. Unul dintre tablouri care îl reprezintă pe regele Carol I a fost donat liceului nostru. Îi mulțumim pe această cale!

În încheiere, elevii clubului nostru, Sîrbu Daniel, Paleu Raluca și Flueraș Patricia au prezentat proiectul „Tradiții și valori culturale ale Văii Muntelui imortalizate în arta fotografică a lui Adolph Chevallier”.4

5

Comments are closed.