text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Proiectul „Mă întorc iar în sat” a ajuns la final

Miercuri, 9 Noiembrie 2016, în sala CDI a liceului nostru s-a derulat activitatea finală a acestui proiect. Coordonatorul proiectului, domnul Vasile Avădanei, a prezentat produsul final al muncii elevilor și anume volumul intitulat: „Civilizația montană a județului Neamț văzută prin ochii tinerei generații”. Reamintim că în perioada Septembrie – Noiembrie 2016 12 elevi ai clubului nostru s-au implicat în acest proiect realizând interviuri, completând chestionare, iar la final elaborând câte un eseu pentru fiecare comună limitrofă cu orașul Bicaz.

Astfel elevii care s-au implicat în proiect au fost: Andreea Sălimon, Ciobânoiu Bianca – orașul Bicaz; Boatcă Dragoș, Pleșca Teodora – comuna Tașca; Drăgoi Valentin, Catrinoi Zănoagă Adrian – comuna Bicazul Ardelean; Antonia Ailenei, Marina Marin – comuna Bicaz- Chei; Ana Maria Chindea, Claudia Gheț – comuna Dămuc; Diana Bostan, Elena Rîbu – comuna Hangu și Maria Vlad, Diana Bârgăoanu – comuna Tarcău. Toți sunt elevi la clasa a XI-a D și le mulțumim pe această cale pentru implicare. Eseurile lor au fost cuprinse în volumul „ Civilizația montană a județului Neamț”. Elevii participanți si profesorii coordonatori Xenia Sîrbu, Mihai Apopei și domnul director George Lazăr au primit și ei un exemplar al cărții. Felicitări!CAROL I

CAROL I

Comments are closed.