text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

La mulţi ani! – de ziua Europei

Pe 9 mai, la Casa de Cultură au avut loc activităţi dedicate zilei Europei. La Monumentul Eroilor elevele Corina Comoniţă, Grasu Sânziana şi Vereş Ştefana au susţinut comunicări dedicate atât obţinerii independenţei României cât şi importanţei Uniunii Europene. Acestea au fost completate de intervenţiile domnilor Oprea Dragomir şi Nicolae Sălăgean. Sub îndrumarea doamnei Geta Vasilache şi a domnului Petruţ Popovici, elevii de la Şcoala Nr.1 şi de la liceul nostru ne-au oferit un program artistic deosebit. Cei mici, ne-au prezentat cele mai frumoase momente din cadrul programului “ Elevii au talent ”, iar Ansamblul Floare de Colţ “ de la liceul nostru ne-au oferit un spectacol folcloric autentic.

Comments are closed.