text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

”Hora Unirii La Bicaz”

Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită pe 24 ianuarie printr-o manifestare comemorativă organizată în comun de către cele trei unități de învățământ din Bicaz: liceu și cele două școli generale. Locul de desfășurare a fost Monumentul Eroilor situat în vecinătatea Clubului Cimentiștilor. Cele care au prezentat semnificația istorică a actului de la 24 ianuarie au fost elevele de la clasa a XI-a D: Grasu Sînziana, Vereș Ștefana și Gherasim Cristina. Lor li s-a adăugat prezentarea de excepție a domnului profesor Dragomir Oprea. Programul artistic a fost pregătit de doamna Geta Vasilache, iar suportul tehnic a fost asigurat de domnul Petruț Popovici. La manifestări au participat domnul primar Nicolae Sălăgean, domnii directori, profesori din toate cele trei școli, domnul Ion Asavei, directorul Bibliotecii Orășenești, doamna Viorica Nistor de la Muzeul de Istorie din Bicaz. La sfârșitul activității toți participanții, inclusiv elevii, s-au prins în simbolica Horă a Unirii.
Îi mulțumim pe această cale elevului Costin Angelo pentru drapelul tricolor realizat de el și colegii de la XII D, pe care l-a donat clubului nostru.

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.