text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

„Haiducii” noștri au reprezentat județul la Națională!

În perioada 29 mai-1 iunie 2015, la Colegiul Național „August Treboniu Laurian” din Botoșani a avut loc etapa națională a concursului „Cultură și civilizație în România”. Echipajul care a reprezentat județul Neamț a fost format din 3 elevi de la Liceul Carol I: Flueraș Patricia, Emanuel Florea și Sîrbu Daniel. Aceștia au concurat cu echipaje puternice și s-au clasat în final pe locul VI.

În aceeași zi, 29 mai 2015, la Colegiul Național Calistrat Hogaș, a avut loc etapa județeană a Sesiunii de referate la disciplina istorie. Și aici clubul nostru a reușit să impresioneze juriul. Elevul Cristian Alistar din clasa a XII-a s-a calificat la etapa națională, ce va avea loc la Pitești în iulie 2015. Îi urăm succes atât la concurs, cât mai ales la examenul de bacalaureat!

 

DSCN1307

DSCN1306

Comments are closed.