text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Din nou la Națională!

În luna aprilie au avut loc două concursuri la nivel județean: „Memoria Holocaustului” și Cultură și civilizație în România.

Concursul „Memoria Holocaustului” s-a desfășurat pe data de 23 aprilie la Liceul de Artă Victor Brauner. De la noi au participat doua eleve de la clasa a XI-a A, iar de la Școala Gimnazială Mărceni o elevă. Rezultatele au fost următoarele:

Barb Alexandra- premiul I

Groza Alina- mențiune

Sîrbu Diana- premiul III

Concursul „Cultură și civilizație în România” s-a desfășurat la Colegiul Național Gheorghe Asachi pe data de 30 aprilie. La acest concurs au participat trei echipaje, două de la Colegiul Național Calistrat Hogaș și elevii de la liceul nostru. Echipajul nostru a fost format din elevii: Florea Emanuel X D, Sîrbu Daniel X A și Flueraș Patricia IX A. Aceștia au prezentat lucrarea „Haiducul în conștiința populară a locuințelor din Munții Neamțului” și au reușit sa capteze atenția juriului reușind să obțină locul I și să se califice la etapa națională ce va avea loc la Botoșani în perioada 29 mai-1 iunie 2015. Le urăm succes!

 

 

 

DSCN1275

DSCN1273

Comments are closed.