text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Din nou la Națională!

2000Echipajul liceului nostru reprezintă județul Neamț la etapa națională a concursului „Cultură și civilizație în România” ce va avea loc la Galați, în perioada 2-5 iunie 2018. Acesta este format din Diana Sîrbu-clasa a X-a D, Paul Iaută- clasa a X-a A și Patricia Flueraș – clasa a XII-a A. Tema abordată anul acesta a fost una inedită și a captat atenția juriului: „Un reper în cultura și știința nemțeană  – Familia Vorel”. Proiectul a necesitat o documentară riguroasă. Mulțumim d-nei Mihaela Verzea, de la Muzeul de Istorie Piatra Neamț, d-nelor Elena Ionescu, Maria Huminiuc de la S. C. Plantavorel Piatra Neamț care ne-au pus la dispoziție materiale și d-lui Horia Suciu de la Farmacia Belladona Bicaz care ne-a oferit recipiente farmaceutice.

Mult succes la etapa națională!

 

Comments are closed.