text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Concursuri şi olimpiade

Anul scolar 2012-2013

Olimpiada de Istorie:

Premiul II – Postolachi Cornelia – clasaa XII-a D

Mențiuni: Voaideș Adina, Toma Dorin – XII D; Comoniță Corina, Grasu Sânziana – XI D

Istorie în dimensiune virtuală:

Premul II –  Țăranu Mădălina

Cultură și civilizație în România:

Premiul I pe județ; Premiul III pe țară: Corina Chirilescu – XIIA; Delia Iosifescu – XI A; Bianca Borcescu –  X A

Sesiunea de referate la disciplina Istorie:

Premiul II –  Vereș Ștefana

Alte concursuri:

Monumentele istorice în trecutul localității mele  -mențiuni: Popa Alexandra – XD; Dobre Brândușa – IXD

Unirea Principatelor Române: premiul I și II: Cheler Andra, Scurtu Raluca, Dobre Brândușa, Scurtu Laura, Radu Elena – clasa a IX-a D; Popa Alexandra-  XD.

Îi felicităm pe toți pentru rezultate și la final le mulțumim elevelor de clasa a XII-a care pe parcursul celor patru ani și-au dedicat sufletul și dăruirea muzei Clio: Cornelia Postolachi; Adina Voaideș; Corina Chirilescu  -BRAVO!

Elevii clubului de istorie s-au remarcat şi anul acesta la concursuri şi olimpiade şcolare!

  • Istorie şi societate în dimensiune virtuală: Eleva Mădălina Ţăranu de la clasa a XI a A a obţinut premiul II cu un soft educaţional ce a avut ca temă “Războiul Rece”;
  • Olimpiada Judeţeană de istorie: Premiul II a fost obţinut de elevele de la clasa a XII a D: Cornelia Postolache şi Adina Voaideş;  Premiul III obţinut de Sînziana Grasu şi două menţiuni obţinute de Corina Comoniţă (clasa a XI-a D) şi Dorin Toma (clasa a XII a D)
  • Concursul Naţional “Unirea Principatelor Române”: Premiul I-Brînduşa Dobre , Florentina Duhalm, Raluca Scurtu, Andra Cheler (clasa a IX a D); Premiul II Popa-Florea Alexandra (clasa a X-a D) şi Premiul III Elena Narcisa Radu (clasa a IX a D)
  • Concursul “Monumentele istorice în trecutul localitaţii mele”: Două menţiuni obţinute de elevele Dobre Brînduşa şi Popa-Florea Alexandra
  • Concursul “Cultură şi civilizaţie în România “, unde echipajul format din: Corina Chirilescu (clasa a XII a A), Delia Iosifescu(clasa a XI a A) şi Bianca Borcescu(clasa a X a A) au obţinut Premiul I şi s-au calificat la etapa naţională ce va avea loc anul acesta la Târgu-Neamţ în perioada 3.5 Iunie.

Îi felicităm pe toţi pentru rezultatele obţinute, iar fetelor  “Cultură şi civilizaţie în România ” le dorim un rezultat cât mai bun la Naţională!


Rezultatele elevilor la olimpiada de istorie

Etapa locala

29 ianuarie 2011-02-02

            Sâmbătă 29 ianuarie 2011 la Grupul Şcolar Bicaz a avut loc etapa locală pe zona Bicaz a olimpiadei de istorie, clasele VIII – XII. Au participat elevi din toată zona Bicaz respectiv de la: Şcoala cu clasele I-VIII nr. 1 Dămuc coordonaţi de profesor Maria Scurtu; Şcoala cu calsele I-VIII Bicazu – Ardelean coordonaţi de profesor Alina Suciu; Şcoala cu clasele I-VIII Taşca coordonaţi de profesor Mărioara Mătasă; Şcoala nr. 2 Bicaz coordonaţi de profesor Ana Maria Grasu, Şcoala nr. 1 Bicaz coordonaţi de Mihai Apopei şi Grupul Şcolar Bicaz coordonaţi de Xenia Sîrbu. Aici puteţi vizualiza rezultatele tuturor elevilor participanţi. Pe această cale profesorii coordonatori de la Grupul Şcolar Bicaz le mulţumeşte tuturor participanţilor şi învingătorilor le urează mult succes la etapa judeţeană ce va avea loc în martie!

 

Link-uri:

Comisia de Evaluare

Lista elevilor participanti la etapa locala

                                                        

  Concursuri:
Data – 2011-01-17
Titlu – AGENDĂ ACTIVITĂŢI DISCIPLINA ISTORIE 2010-2011
Continut – Materiale informative
Download fisiere asociate:
  1. AGENDA_ACTIVITATI__DISCIPLINA_ISTORIE_2010-2011

Olimpiada de istorie:

  • ETAPA JUDEŢEANĂ

DATA : 19 martie 2011, ora 9.00  LOCUL DE DESFĂŞURARE: Şcoala cu clasele I-VIII nr. 3                                                                   

  • ETAPA NAŢIONALĂ  
PERIOADA DE DESFĂŞURARE: 17 -21 APRILIE 2011   LOCALITATEA: ALBA IULIA 

Concurs Naţional”Istorie şi Societate în Dimensiune  Virtuală”

  • Nu se organizează etapa locală
    Etapa judeţeană
    Data susţinerii: 14.01. 2010, ora 13.00
    LOCUL: Sala multimedia –Colegiul Naţional de Informatică Piatra Neamţ
    Etapa naţională se organizează o data la 2 ani
    În anul şcolar 2010-2011 concursul va fi organizat în perioada 2-5 februarie 2011 -Bucuresti                                                                        

Concursul national:”Memoria Holocaustului”

  • Nu se organizează etapă locală
    ETAPA JUDEŢEANĂ
    Data: 15.04. 2011, ora 14.00
    Locul de desfăşurare: Liceul de Artă „Victor Brauner” Piatra Neamţ
    Nu se organizează etapa naţională în anul şcolar 2010-2011

Olimpiada interdisciplinara “Cultura si civilizatia in romania”

  • ETAPA JUDEŢEANĂ
    DATA: 11.03. 2011, ora 14.00
    Locul de desfăşurare: Liceul Pedagogic “Gheorghe Asachi” Piatra Neamt
    ETAPA NATIONALĂ: 31.05.2010 -3.06 2011
    Locul de desfăşurare: Galaţi

Sesiunea de referate şi comunicări ştiinţifice ale elevilor de liceu

  • ETAPA JUDEŢEANĂ
          DATA: 27 Mai  2011, ora 14.00

Locul de desfăşurare: Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş” Piatra Neamţ

  • DATA: 27 Mai  2011, ora 14.00

    Locul de desfăşurare: Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş” Piatra Neamţ

    ETAPA NAŢIONALĂ
    DATA: 13-16 iulie 2011/ Călăraşi                                        

Concurs “WEB HISTORA”

  • Concurs organizat de Colegiul Naţional “Roman-Vodă”, ediţia a III a.
    TEMA: “Arta şi muzica, forme de exprimare ale umanităţii”
    Parteneri: ISJ Neamt, Grup Scolar Bicaz
    Coordonatori proiect: Prof. Tanovici Mihaela şi Prof. dr. Albert Ovidiu
    Perioada de inscriere: 1 aprilie – 22 aprilie 2011
    Data concursului: 29 aprilie 2011, ora 14.00
    Termenul limita pentru inscriere:22.04.2011 utilizând adresa de e-mail contact@musatinii.net                                          

CONCURS INTRAJUDEŢEAN “Legendă, tradiţie şi adevăr Istoric in carpaţii răsăriteni”

  • Concurs organizat de Şcoala de Arte şi Meserii Grinţieş, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judetean Neamţ, Direcţia de Administrare a Parcului Naţional Ceahlău şi Editura Cetatea Doamnei din Piatra Neamţ, cu sprijinul Consiliului Local şi al Primăriei Grinţieş, judeţul Neamţ, Ediţia I.
    Perioada de înscriere: 14 martie – 25 aprilie 2011
    Coordonator proiect: Prof. dr. Daniel Dieaconu
    Termenul limita pentru inscriere:25 aprilie 2011
    Înscrierea se poate realiza utilizând adresa de e-mail scgrinties@yahoo.com                     

Concursul  on-line
“TRADIŢII LOCALE ROMÂNEŞTI: TRECUT, PREZENT, VIITOR

  • Concursul este organizat de către Grupul Şcolar Bicaz în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Neamţ şi Primăria oraşului Bicaz, Ediţia a -IV-a
    Coordonatori proiect: Prof. Sarbu Xenia şi Prof. Apopei Mihai
    1 aprilie-15 mai 2011-primirea lucrărilor
    Lucrarile se vor transmite pe adresa de e-mail concurstraditii@gmail.com                   

Concurs “Bunicul meu-Eroul meu”

  • Concursul este organizat de Şcoala Stânca-Pipirig, structura Boboieşti, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Neamţ şi Complex Muzeal Moldova Iasi
    Coordonator proiect: Prof. Ilie Valentina
    Perioada de înscriere:10 mai 2011- 20 mai 2011
    Data susţinerii concursului: 27 mai 2011, ora 13.00
    Lucrarile vor fi transmise prin posta pe adresa Scoala cu clasele I-VIII Stânca-Pipirig, structura Boboieşti, com. Pipirig, judeţul Neamţ, cu menţiunea “pentru concurs istorie”

Concurs On Line “ISTORIA  RECENTĂ  ÎN  MEMORIA  COMUNITĂŢII  LOCALE”,

  • Concursul este organizat de Şcoala cu clasele   I-VIII Mastacăn – Borleşti în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar al Judeţului Neamţ şi Primăria Borleşti, ediţia a III a.
    Coordonator proiect: Director prof. Constantin Veniamin
    Perioada de înscriere: 1 Aprilie -1 Mai 2011
    Data concursului: 4 mai 2011, ora 12.00
    Lucrările vor fi transmise în variantă tipărită, prin poştă, pe adresa ŞCOALA CU  CLASELE   I-VIII  MASTACĂN, COM. BORLEŞTI, JUD. NEAMŢ, cu menţiunea “pentru concurs istorie” sau în format electronic la adresa de e-mail: scoalamastacannt@yahoo.com


 

 


    

 

 

Leave a Reply