text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

„Basarabia – pământ românesc”

Sub acest slogan la Casa de Cultură a orașului Bicaz s-a desfășurat activitatea dedicată Centenarului unirii Basarabiei cu România, pe 26 martie 2018. Activitatea s-a desfășurat în parteneriat cu Primăria orașului Bicaz, Școala nr. 1 Bicaz, Biblioteca „Mihai Eminescu” și Asociația Culturală „Valea Muntelui”. Datorită Asociației „Valea Muntelui” reprezentată de preotul Popa Mihail am avut invitați de onoare din Basarabia – o delegație de preoți în frunte cu PreaSfințitul Părinte Antonie de Orhei, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului. La eveniment au participat și alți invitați de seamă care au subliniat importanța istorică a acestei zile: d-na director adjunct Mihaela Verzea de la Muzeul de Istorie Piatra Neamț, d-l Gheorghe Radu care a lansat o carte dedicată Basarabiei, dar și d-l profesor Dragomir Oprea. Tot în cadrul acestei activități au fost premiați cei 11 elevi basarabeni care învață la liceul nostru. Aceștia au pregătit la rândul lor un emoționant moment artistic. Evenimentul s-a încheiat cu un spectacol artistic pregătit de d-na profesoară Geta Vasilache și de Ansamblului Folcloric al liceului „Floare de colț” coordonat de d-l Petruț Popovici.

Mulțumim tuturor organizatorilor și participanților la eveniment!

5555

6666

Comments are closed.