text alternativ

Centru administrativ al domeniului se afla in palatul de la Bicaz.

text alternativ

Valea Bistritei pana in 1950, anul construirii barajului de la Bicaz

text alternativ

In perioada 1950- 1960, la bicaz s-a construit cel mai mare baraj pe un rau interior din Romania.

text alternativ

Construita in perioada 1950-1952 pentru satisfacerea necesa- rului de ciment la construire barajului

text alternativ

Case tip oferite de statul comunist oamenilor expropriati din zona viitorului lacului de acumulare.

text alternativ

Blocuri muncitoresti din noul cartier Marceni.

text alternativ

La 27 august 1960 Bicazul a fost declarat oras.

text alternativ

Orasul Bicaz un important potential turistic.

Am fost invitaţii Asociaţiei „Ştefan cel Mare şi Sfânt”

                  

          În data de 7 aprilie 2011, o parte din membrii clubului au fost invitaţi la sediul acestei asociaţii din Piatra Neamţ pentru a susţine două din cele mai importante lucrări realizate de elevii noştri, cu ocazia unui eveniment deosebit legat de premierea Cetăţenilor de onoare ai oraşului Piatra Neamţ. Elevele – Chirilescu Corina, Drăgoi Violeta şi Ţepeş Bobescu Larisa au încântat publicul cu lucrarea „Bisericile de lemn de pe Valea Muntelui”, iar elevii Antal Mihai, Deiceanu Răzvan, Caia Gabriela şi Irimia Maria au prezentat un moment artistic cu referire  la „Obiceiurile de nuntă în satele de pe Valea Muntelui.”

          În urma acestui eveniment, elevii noştri au fost ridicaţi la rangul de plăieşi, iar doamna profesoară Sîrbu Xenia la rangul de vornic al Ţării de Sus. Aşteptăm în continuare derularea unor proiecte comune cu membrii acestei asociaţii.

Comments are closed.